Kentleşme ve Sosyal Politikalar


Şehre dair çalışmalar yapmak üzere kurduğumuz Şehir 2012 yılında Esenler Belediyesi bünyesinde faaliyete geçirdiğimiz Şehir Düşünce Merkezi, atölye çalışmaları, sempozyum, panel ve sosyal sorumluluk projeleri, yayımlamakta olduğu kitapları ve dergisi ile çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Kentleşme ve Sosyal Politikalar adlı bu eser Şehir Düşünce Merkezi tarafından yürütülen Kentleşme ve Sosyal Politikalar atölyesinin bir çıktısı olarak siz okuyucuların faydasına sunulmuştur. Sosyal Devlet olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve dünyanın gelişmiş ülkeleriyle vatandaşlarına sosyal haklar tanıma yönünde yarışan Türkiye’de sosyal politikalar giderek önem kazanmaktadır.

Bu eser bize ülkemiz genelinde ve Esenler özelinde Kentleşme ve Sosyal Politikalar alanında yapılması gerekenleri, toplumun ihtiyaçlarını ve hızla değişen toplum yapısına karşın merkezi idare ve yerel yönetimlerin toplumun ihtiyaçlarına nasıl karşılık vermesi gerektiğini ele almaktadır.

Yerel Yönetim çalışmalarını hız kesmeden hep daha iyiye doğru ilerletmeye çalışan Esenler Belediyesi olarak biz bu eserler ışığında çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Umuyorum ki, Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nin hazırlamış olduğu bu çalışma, tüm yerel yöneticilerin sosyal politikalar konularında faydalanacakları bir eser olacaktır. 

M. Tevfik GÖKSU
Esenler Belediye Başkanı

Şehir Fotoğrafları